חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפקרה לאחר פגיעה

הפקרה לאחר פגיעה
תוכן עניינים

הפקרה לאחר פגיעה היא עבירת תעבורה שמוכרת לכולנו בשמה העממי "תאונת פגע וברח". אין צורך להרחיב במילים אודות החומרה שבחר מחוקק לייחס לנהג אשר היה מעורב באירוע שעניינו הפקרה לאחר פגיעה ולא עצר את רכבו לעמוד על תוצאות התאונה והנזקים שנגרמו למעורבים בה.

חשוב להבהיר כי הפקרה לאחר פגיעה עלולה לסבך קשות את הנהג אשר היה מעורב בתאונה ועזב את המקום מבלי לעצור ולהגיש סיוע למעורבים בתאונה. כפי שנראה מיד, לתוצאות התאונה והיסוד הנפשי העומד בהחלטת הנהג לעזוב את מקום התאונה משמעות רבה בעניין העונש אשר יוטל עליו בסופו של יום.

חשוב להדגיש ולחדד כי בכל תאונת דרכים, אפילו הקלה ביותר יש לעצור מיד במקום התאונה, להזעיק את כוחות הביטחון ולהגיש סיוע ככל ויש צורך למעורבים בתאונה. נהג שלא יעשה כן, עלול למצוא את עצמו מתמודד עם כתב אישום שמייחס לו את העבירה החמורה של הפקרה לאחר פגיעה.  

הפקרה לאחר פגיעה הינה עבירה חמורה ביותר העלולה להשליך באופן משמעותי על עתידו של הנהג לרבות חירותו ורישיון הנהיגה שלו. עזבתם מקום תאונה וכעת הנכם עומדים בפני כתב אישום חמור המייחס לכם הפקרה לאחר פגיעה? מוזמנים לפנות לייעוץ משפטי ראשוני.

תאונת פגע וברח

כאמור, הפקרה לאחר פגיעה הינה עבירת תעבורה שבסלנג מכונה גם תאונת פגע וברח. החלטת נהג לעזוב את המקום ללא סיוע או הגשת עזרה למעורבים יכולה לנבוע ממספר גורמים שונים לרבות לחץ נפשי של הנהג שגרם לו לאבד את העשתונות. מקרים נפוצים בגינם נהג בוחר לעזוב את מקום התאונה ולבצע עבירה של הפקרה לאחר פגיעה:

  • הנהג הפוגע לא החזיק ברישיון נהיגה תקף במועד ביצוע התאונה וכעת הוא חושש מתוצאות התאונה והעבירות שביצע. לא אחת אנו עדים לנהגים האוחזים בכלי תחבורה מבלי שהוציאו רישיון נהיגה מתאים לנהיגה בו. תאונה בשילוב העדר רישיון נהיגה עלולה להלחיץ את הנהג ולגרום לו לעזוב את מקום התאונה. קראו גם על נהיגה ללא רישיון נהיגה.
  • תאונת פגע וברח יכולה להיות אף במצב בו הנהג הפוגע נפסל על ידי בית משפט מלהחזיק ברישיון נהיגה אך בכל זאת עשה דין לעצמו, נהג וכאמור ביצע תאונת דרכים. הפחד מפני אימת הדין עלול במצב זה לגרום לנהג להיות מעורב באירוע של הפקרה לאחר פגיעה. קראו גם על נהיגה בזמן פסילה.
  • לחץ ומתח נפשי יכולים אף הם להיות גורם לאירוע של תאונת פגע וברח. נהגים רבים המעורבים בתאונת של הפקרה לאחר פגיעה מדווחים כי לא עזבו את מקום התאונה בשל ביצוע עבירת תנועה כלשהי אלא בשל לחץ נפשי ופחד מהשלכות התאונה הם אלו שגרמו להם לנטוש את המקום.

לא משנה מה הסיבה שהביא את הנהג לנטוש את מקום התאונה, תאונת פגע וברח עלולה לסבך אותו קשות ולגרום לו להיות מועמד לדין בגין עבירות חמורות אשר העונש בגינן עלול להיות מאסר בפועל ממושך ופסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה.

תאונת פגע וברח נתפסת בעיניי המחוקק כדבר חמור ומסוכן שכן כל נהג המשתמש בכלי תחבורה במדינת ישראל צריך לקחת אחריות על מעשיו בפרט כאשר פגע בהולך רגל או משתמש דרך אחר והסב לו נזק. הפקרה לאחר פגיעה מבטאת זילות בחיי אדם והתעלמות מוחלטת בנזקים שנגרמו לנפגעים כתוצאה מהתאונה.

פגע וברח ברכב חונה

פגע וברח ברכב חונה אמנם אינו כולל פגיעה בבני אדם וסיכון חייהם אלא נזק לפח בלבד. יחד עם זאת, גם מעשה זה עלול לגרור הגשת כתב אישום והעמדת הנהג לדין בבית משפט לתעבורה. לא אחת, משרדנו נתקל בנהגים אשר פגעו ברכב חונה ועזבו את המקום מבלי להשאיר את פרטיהם האישיים.

אמנם, פגע וברח ברכב חונה אינו דומה לעבירה של הפקרה לאחר פגיעה אך בהחלט עלול לסבך את הנהג קשות ולגרור הגשת כתב אישום נגדו. פגע וברח ברכב חונה הינו מעשה אסור בהתאם לתקנה 144 לתקנות התעבורה המחייבת את הנהג להשאיר פרטים גם אם מדובר בנזק פח בלבד.

חובת השארת פרטים גם כאשר מדובר בתאונת נזק פח בלבד מעוגנת בתקנה 145 לתקנות התעבורה ואי ציות לתקנה זו עלולה לפגוע בנהג וברישיון הנהיגה שלו. פגע וברח ברכב חונה מחייב את הנהג להשאיר את פרטיו לבעל הרכב גם אם נדמה לו כי לא נגרם נזק כלשהו.

כל פגיעה בכלי תחבורה ובפרט אם ישנה פגיעה בגוף, מחייבת את הנהג הפוגע להשאיר את פרטיו על גבי שמשת הרכב ובמידת הצורך אף להזעיק את כוחות הביטחון.

פגע וברח ללא נפגעים

פגע וברח ללא נפגעים יכול לקרות כאשר הנהג מעורב בתאונה בה נגרם נזק לרכוש בלבד או כאשר מדובר במקרה של פגע וברח ברכב חונה. פגע וברח ללא נפגעים בדומה לתאונת פגע וברח ברכב חונה הינה עבירה חמורה העלולה לגרור הגשת כתב אישום נגד הנהג והעמדתו לדין. קראו גם אודות הזמנה לדין.

תאונה דרכים היא אירוע מלחיץ אך אין זה משנה איזו תאונה זו יש לעצור מיד ולא לעזוב את המקום. פגע וברח ללא נפגעים אמנם מלמד כי מדובר בתאונה ברף הנמוך אך כאשר מחליט הנהג לעזוב את מקום התאונה ולא עוצר לסייע לנפגעים או לבדוק לשלומם, האירוע הופך לחמור וכזה שעלול לפגוע בנהג בצורה משמעותית.

עבירת הפקרה לאחר פגיעה

כאשר אנו מדברים על עבירת הפקרה לאחר פגיעה ניתן למנות באופן כללי שלוש דרגות שונות של חומר העבירה. לכל אחת מהן חומרת ענישה משלה.

  • עבירת הפקרה לאחר פגיעה ברף הנמוך. כאשר נהג היה מעורב באירוע של הפקרה לאחר פגיעה במשתמשי דרך אחרים והיה מצופה ממנו להבין ולזהות כי ישנם נפגעים אך בכל זאת החליט לנטוש את המקום תיוחס לו עבירת הפקרה ברף הנמוך. נהג שחלופה זו יוחסה לו צפוי לעונש מאסר של עד 3 שנים (כעונש מקסימלי) לצד עונשים אחרים כגון מאסר על תנאי ופסילת רישיון נהיגה.
  • עבירת הפקרה לאחר פגיעה ברף הבינוני. ככל ויוכח כי לנהג היה יסוד נפשי וכי הוא הבין וידע כי בתאונה נפגעו משתמשי דרך אחרים, הוא צפוי לענישה מחמירה יותר בדמות מאסר ארוך וממושך וכן פסילת רישיון נהיגה.
  • עבירת הפקרה לאחר פגיעה ברף הגבוה. עבירת הפקרה לאחר פגיעה ברף הגבוה משמעותה כי בתאונה מצא אחד מהמעורבים בה את מותו או נחבל חבלות של ממש. ככל ובתאונה נגרם נזק ממשי לגוף והנהג בחר לא לעצור ולהגיש סיוע, העונש המקסימלי שבית המשפט יהיה רשאי להטיל עליו מגיע ל-14 שנות מאסר.

תאונת פגע וברח מה עושים?

לא אחת מסיבות כאלה ואחרות נהגים מעורבים בתאונות פגה וברח. השאלה מה עושים במקרים מסוג אלו היא שאלה שעולה בראשם של נהגים רבים שמעורבים בתאונות דרכים.

חשוב כי מיד לאחר התאונה ייווצר קשר עם עורך דין תעבורה המתמחה בדיני תעבורה על מנת שניתן יהיה להבין כיצד יש לפעול ומה לעשות בכדי לצמצם נזקים ולהקטין את האחריות לנטישת מקום התאונה. בהתאם לנסיבות המקרה עורך דין תעבורה ימליץ על נקיטת הפעולות וביצוען.

המלצת משרדנו היא בראש ובראשונה לא לנטוש מקום תאונה ולא משנה מה נסיבות המקרה. נטישת מקום תאונה תחמיר עם הנהג שבעתיים לאחר מכן ותסב לו נזקים גדולים יותר ממקרה בו היה עוצר ומתמודד עם השלכות התאונה.

פגע וברח עונש

כפי שצוין קודדם לכן כאשר מדובר בפגע וברח העונש יכול להגיע עד 14 שנות מאסר ופסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה וממושכת. ענישת עבירת הפקרה לאחר פגיעה תושפע ישירות מנסיבות המקרה, נסיבות האירוע וכן גורמים אחרים.

אין ספק כי בתי משפט רואים בחומרה מקרה בו אדם פגע ברכב אחר או במשתמשי דרך אחרים וברח לנטוש את המקום מבלי להזעיק עזרה ולסייע לנפגעים. עורך דין תעבורה המתמחה בדיני תעבורה יוכל באמצעות הידע המשפטי שרכש וכן כלים נוספים לבחון את האירוע המיוחס לנהג ובהתאם לראיות הקיימות בחומר החקירה לנהל את התיק ולסיימו בתוצאה קלה יותר.

אין ספק כי ענישת נהג אשר היה מעורב בתאונת פגע וברח עונש מושפעת ישירות מנסיבות המקרה ויתר הראיות הקיימות בחומר החקירה. יחד עם זאת, ענישת הנהג תושפע אף מהטיפול המשפטי שיקבל לאחר האירוע וניהול נכון של התיק.

שתפו את המאמר
Picture of אודות כותב המאמר אביב מזרחי
אודות כותב המאמר אביב מזרחי

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו. המשרד מייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי החל משלב החקירה ועד להליכים המתקיימים בבית המשפט. בין היתר המשרד מתמחה בייצוג בעבירות סמים, נשק, אלימות, מרמה, אלימות במשפחה, עבירות צבאיות, הליכים משמעתיים, עבירות מין, הליכי מעצר, הליך של הסדר מותנה, ייעוץ לפני חקירה, צווי הרחקה, ערעורים, ועדות שחרורים, שינוי עילת סגירה ומחיקת רישום פלילי.

אין במידע המופיע באתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...

ספק סביר
כל הפוסטים
ספק סביר

ספק סביר הינו מונח מקצועי מתחום המשפט פלילי. המושג ספק סביר מתייחס לרמת ההוכחה הנדרשת שעל התביעה להציג לבית המשפט על מנת להרשיע את הנאשם

זכות השתיקה
כל הפוסטים
זכות השתיקה

זכות השתיקה מאפשרת לנחקר שנחשד בעבירה פלילית להימנע מלהשיב לשאלות שמופנות אליו בחקירה מפאת החשש שיפליל את עצמו. זכות השתיקה הינה זכות חשובה מאוד במשפט

זיכוי מחמת הספק
כל הפוסטים
זיכוי מחמת הספק

זיכוי מחמת הספק הינו מצב משפטי שבו בית המשפט מזכה את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום למרות שהתביעה הציגה ראיות מסוימות לחובתו. כלומר, זיכוי

דילוג לתוכן