עקיפה מימין

עקיפה מימין
תוכן עניינים

עקיפה ימין הינה עבירת תנועה מסוג ברירת משפט הכרוכה בקנס כספי ונקודות משרד הרישוי. כפי שיפורט במאמר זה, ישנן שתי עבירות מרכזיות שקשורות לעקיפה אסורה של רכב אחר כאשר כל עבירה כרוכה בסנקציה אחרת ובטיפול משפטי שונה.

כאמור, העבירה הראשונה הינה העבירה של עקיפה מימין הנחשבת לעבירה חמורה פחות מבין עבירות העקיפה ועל כן היא מסווגת כעבירה מסוג ברירת משפט. העבירה השנייה הקשורה לעקיפה מכונה "עקיפה מסוכנת". בניגוד לעבירה של עקיפה מימין, מדובר בעבירת תעבורה מסוג הזמנה לדין. המשמעות הינה שכל נהג שנתפס מבצע עבירה זו יוזמן לבית המשפט ואף נמצא בסיכון כי בית המשפט יורה על שלילת רישיונו לתקופה ארוכה וממושכת.

מטבע הדברים, עבירות העקיפה כרוכות גם בסיכון המשתמשים האחרים בדרך. לעיתים קרובות, עבירות אלו, לרבות העבירה של עקיפה מימין מובילות לתאונות דרכים ולעיתים אף לתאונות דרכים קשות.

דוח מסוג עקיפה מימין יכול שיינתן לנהג כדוח תנועה עצמאי ובודד ויכול שיהיה במסגרת כתב אישום המכיל מספר עבירות תנועה. בכל מקרה, עם רישום הדוח או כתב האישום, יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין תעבורה על מנת שניתן יהיה להבין באיזה אופן ניתן לפעול ולצמצם את הנזקים שנוצרו כתוצאה מרישום הדוח.

דוח עקיפה מימין

דוח עקיפה מימין הינו דוח תנועה מסוג ברירת משפט הכולל רישום  6 נקודות משרד הרישוי וכן קנס כספי על סך 500 ₪. לרוב, דוח עקיפה מימין יתבצע כאשר הנהג עוקף על השוליים רכב הנוסע לפניו ומסכן את עצמו ואת כלל משתמשי הדרך.

חשוב לציין שלעיתים העבירה של עקיפה מימין יכולה להתווסף לכתב אישום חמור יותר שמייחס לנהג עבירות נוספות שכרוכות בנהיגה מסוכנת כגון נהיגה בקלות ראש או התנהגות הגורמת נזק. במקרים אלו, העבירה תיוחס לנהג במסגרת כתב אישום ולא במסגרת דוח עקיפה מימין מסוג ברירת משפט.

עקיפה מימין יכולה להתרחש במגוון אפשרויות שונות כאשר המשותף לכולן הוא שהנהג לא נשמע לכללי התנועה וביצע עקיפה אסור מצדו הימני של כלי הרכב הנוסע לפניו. נקודות משרד הרישוי בגין דוח עקיפה מימין יצטברו לחובת הנהג לכל נקודות משרד הרישוי אחרות הקיימות לו.

העדר טיפול משפטי בדוח עקיפה מימין עלול לפגוע ברישיון הנהיגה של הנהג ולגרום לו לסנקציות שונות על ידי משרד הרישוי כגון ביצוע קורסים שונים ולעיתים אף פסילת רישיון נהיגה וחיוב בבדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

האם מותר לנהג לנסוע בעת עקיפה מהר יותר מן המהירות המותרת?

האם מותר לנהג לנסוע בעת עקיפה מהר יותר מן המהירות המותרת זו שאלה אשר התשובה לה תלויה בנסיבות המקרה. כאשר מדובר בעקיפה חוקית המתבצעת בהתאם לכללי התנועה הרי שעל הנהג העוקף חובה לנהוג במהירות גבוהה יותר מהרכב הנעקף אך לא לחרוג מהמהירות המותרת במקום.

היה והנהג יחרוג מהמהירות המותרת במקום עלול הוא לקבל דוח תנועה בגין נהיגה במהירות מופרזת לצד עבירות תנועה אחרות. כאשר מדובר בעבירה של עקיפה מימין, על הנהג העוקף חל איסור לבצע את העקיפה כך שאם יבצע זאת כאשר הוא נוהג במהירות העולה על המהירות המותרת, עלול להירשם לו דוח תנועה בגין ביצוע 2 עבירות אלו.

תמרור איסור עקיפה

תמרור איסור עקיפה חל לרוב בכבישים מהירים האוסרים על עקיפת כלי רכב כלל. פעמים רבות תמרור איסור עקיפה יחול על רכבים אשר משקלם עולה על 4 טון. הסיבה לאיסור עקיפה בכביש מהיר לרוב נובעת משדה ראייה לקוי או סיבובים חדים המקשים על שדה הראייה.

עקיפה מימין בניגוד לתמרור האוסר עקיפה עלולה לסכן את הנהג ואת ייתר משתמשי הדרך. נהג אשר יבצע עבירת תנועה זו, צפוי לקבלת קנס כספי וכן נקודות משרד הרישוי. משרדנו ממליץ לכלל לקוחותיו להישמע לכללי התנועה ולא לבצע עקיפות בניגוד לתקנות והחוקים.

עקיפה מסוכנת

עקיפה מסוכנת הינה עקיפה המתבצעת בניגוד לתמרורים המוצבים בצד הדרך או בניגוד לתוואי הדרך המאפשר עקיפה. עקיפה מסוכנת יכולה להתרחש במגוון מצבים כאשר בכולם הנהג סיכן את עצמו ו/או נהגים אחרים:

  • עקיפה מימין באמצעות השוליים – עקיפה מימין על השוליים אסורה, מסוכנת ועלולה לגרור רישום דוח תנועה לנהג הכולל נקודות משרד הרישוי.
  • עקיפה מסוכנת יכולה גם להיות כאשר התמרורים מאפשרים זאת אך תנאי הדרך אינם מאפשרים זאת. לדוגמא, בכביש קיים קו מקווקו המאפשר עקיפת רכב אך תנאי הדרך אינם מאפשרים את העקיפה בשל ערפל הקיים במקום או מזג אוויר שאינו מאפשר זאת.
  • עקיפה מסוכנת יכולה להתרחש גם במצב בו הנהג עוקף בפס לבן בניגוד למותר בכביש. עקיפה מסוכנת זו עלולה לגרום לתאונת דרכים ובמקרה הקל לרישום הזמנה לדין נגד הנהג.

עקיפה מימין עלולה לסכן פעמים רבות את הנהג ויתר משתמשי הדרך ולגרום חלילה לתאונות דרכים. כאשר נהג מבצע עקיפה מימין עליו לזכור כי עושה הוא מעשה מסוכן העלול לסכנו ולסכן את ייתר משתמשי הדרך. קראו עוד במאמר בנושא כתב אישום על תאונת דרכים.

משרדנו טיפל לא אחת בדוחות תנועה מסוג עקיפה מסוכנת אשר רק בדרך נס הסתיימו ללא נפגעים בגוף או ברכוש. ככל ונרשם לכם דוח תנועה בגין ביצוע עבירת תנועה זו, מומלץ לפנות מהר ככל וניתן לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין תעבורה.

עקיפה בצומת

עקיפה בצומת הינה מעשה מסוכן ואף מנוגד לחוק. בהתאם לתקנות התעבורה, חל איסור לעקוף בתוך צומת ובטווח של 12 מטרים ממנו. איסור עקיפה בצומת נועד להבטיח כי נהג אשר נכנס לצומת יחצה אותו בבטחה ולא חלילה יהיה מעורב בתאונת דרכים.

עם כניסה לצומת יש להקפיד להישאר בנתיב הנסיעה ממנו נכנסתם לצומת עד אשר תחלפו אותו בבטחה. רק לאחר סיום הצומת, ניתן לבצע עקיפה זהירה ובטוחה ככל ותנאי הדרך והתמרור במקום מאפשרים זאת.

עקיפה מימין יכולה אף להתרחש בתוך צומת דרכים ובניגוד לתקנות ולחוקים המאפשרים זאת. נהג אשר יבצע עקיפה מימין בתוך צומת, מסתכן ברישום דוח תנועה ובצבירת נקודות משרד הרישוי לחובתו אשר יצטברו לכל ניקוד אחר הקיים לו.

עקיפה בקו הפרדה רצוף

עקיפה בקו הפרדה רצוף הינה עבירת תנועה קשה וחמורה הגוררת רישום הזמנה לדין בבית משפט לתעבורה. בתי משפט לתעבורה רואים בחומרה נהגים המבצעים עקיפה כאשר על גבי הכביש מסומן פס לבן. בתי משפט נוטים להטיל עונשים חמורים על נהגים המורשעים בעבירה זו לרבות פסילת רישיון נהיגה.

עקיפה בקו הפרדה רצוף יכולה להיות מלווה בסיכון חיי אדם או בביצוע העבירה בלבד. ככל והעבירה התבצעה כאשר ממול הרכב העוקף נסע רכב אחר, הרי שמדובר ברף החמור של העבירה ולנהג תרשם הזמנה לדין בגין ביצוע עקיפה בקו הפרדה רצוף בניגוד לתקנה 47(ד) לתקנות התעבורה.

עבירה של עקיפה בניגוד לתקנה 47(ד) לתקנות התעבורה מחייבת פסילת רישיון נהיגה של הנהג לתקופה מינימלית של 3 חודשים. מדובר בעקיפה מסוכנת אשר עלולה לסכן את חייו של הנהג ומשתמשי דרך אחרים.

כאשר מדובר בעקיפה מסוכנת לפי תקנה 47(ה) לתקנות התעבורה, התביעה המשטרתית נוהגת לדרוש להטיל על הנהג פסילת רישיון נהיגה למרות העדר הוראה חוקית שמחייבת זאת. מסיבה זו, חשוב כי עם רישום ההזמנה לדין בגין ביצוע עבירה זו, יפנה הנהג בהקדם האפשרי לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין תעבורה.

כאמור, עקיפה מימין עלולה להוות סכנה חמורה כלפי הנהג ומשתמשי הדרך. נרשם לכם דוח תנועה בגין ביצוע עבירה זו? זה הזמן להשאיר לנו הודעה ואנו נדאג לסייע לכם במחיקת הנקודות ובמידת האפשר אף ביטול הדוח.

שתפו את המאמר
אודות כותב המאמר אביב מזרחי

אודות כותב המאמר אביב מזרחי

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו. המשרד מייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי החל משלב החקירה ועד להליכים המתקיימים בבית המשפט. בין היתר המשרד מתמחה בייצוג בעבירות סמים, נשק, אלימות, מרמה, אלימות במשפחה, עבירות צבאיות, הליכים משמעתיים, עבירות מין, הליכי מעצר, הליך של הסדר מותנה, ייעוץ לפני חקירה, צווי הרחקה, ערעורים, ועדות שחרורים, שינוי עילת סגירה ומחיקת רישום פלילי.

אין במידע המופיע באתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...

נהיגה תחת השפעת קנאביס
כל הפוסטים

נהיגה תחת השפעת קנאביס

נהיגה תחת השפעת קנאביס הינה עבירת תעבורה חמורה מסוג הזמנה לדין. יובהר כבר עתה כי מבחינת הדין ופקודת התעבורה, נהיגה תחת השפעת קנאביס הינה עבירה

זימון לחקירה במשטרה
חקירת משטרה

זימון לחקירה במשטרה

זימון לחקירה במשטרה הינה סיטואציה מפתיעה שעלולה "לתפוס" כל אזרח בהפתעה גמורה. כל אדם עלול לפתע לקבל זימון לחקירה במשטרה בין אם מדובר בפוליטיקאי, עורך

דילוג לתוכן