חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נסיעה בשוליים

נסיעה בשוליים
תוכן עניינים

נסיעה בשוליים הינה עבירת תנועה מסוג ברירת משפט. עבירה זו נושאת לצדה נקודות משרד הרישוי וכן קנס כספי. חשוב להדגיש כי מבין עבירות התעבורה, עבירה של נסיעה בשוליים איננה נחשבת לעבירה חמורה במיוחד ועל כן היא אינה נושאת לצדה הזמנה לדין. המשמעות הינה כי נהג שירצה לבצע מחיקת נקודות תעבורה, יידרש להגשת בקשה להישפט והתייצבות בבית המשפט.

על אף שאין מדובר בעבירה חמורה במיוחד, חשוב לזכור כי העבירה של נסיעה בשוליים עלולה להוביל לתאונות קשות ולעבירות תנועה אחרות. נהג שיגרום לתאונה לאחר שביצע עבירה של נסיעה בשוליים צפוי לעונש קשה ולעיתים אף לפסילת רישיון ממושכת.

כאמור, לאחר קבלת דוח תנועה בגין עבירה של נסיעה בשוליים הנהג רשאי לשלם את הדוח ולספוג את נקודות משרד הרישוי הרשומות לחובתו או להגיש בקשה להישפט באמצעות עורך דין תעבורה ולמחוק את הניקוד הרשום לצד העבירה. משרדנו ממליץ לכל נהג אשר נרשם לו דוח תנועה, לטפל משפטית בדוח במהירות האפשרית ולא להזניחו.

תקנה 33א לתקנות התעבורה

תקנה 33א לתקנות התעבורה היא המקור המשפטי לאיסור נסיעה בשוליים. בהתאם לתקנה זו, חלה חובה על הנהג לנהוג אך ורק על הכביש ולא על חלקים ממנו שאינם מהווים "כביש". תקנה 33א לתקנות התעבורה מציינת בזה הלשון:

"במקום שיש כביש לא יסע נוהג רכב אלא בכביש, אלא אם יש הוראה אחרת בחלק זה."

כפי שניתן לקרוא, לשון תקנה 33א לתקנות ברורה ואינה מותירה מקום לספק. כאשר בעת נסיעה, חלה על נהג חובה לנסוע אך ורק על גבי הכביש ולא על השוליים. נהיגה בשוליים הינו מעשה מסוכן ופזיז העלול לגרום במקרה הטוב לרישום דוח תנועה ובמקרה הפחות טוב לתאונת דרכים.

דוח נסיעה בשוליים

דוח נסיעה בשוליים יכול שינתן לנהג על ידי שוטר תנועה בשטח ויכול שישלח לו באמצעות דואר ישראל לאחר שהשוטר תיעד במצלמה את ביצוע העבירה. חשוב לציין כי לאחרונה משרדנו נתקל בלא מעט דוחות תנועה מסוג נסיעה בשוליים המתועדים באמצעים דיגיטליים.

חשוב להדגיש תיעוד העבירה באמצעים דיגיטליים מקשה על עורך הדין לטפל בדוח ומחיקת הנקודות הרשומות לצד העבירה. כאשר הדוח תועד באמצעים דיגיטליים התביעה המשטרתית מקשיחה את עמדתה ולעיתים נדירות מסכימה להסדר טיעון שכולל את מחיקת הנקודות.

העבירה שכרוכה בדוח נסיעה בשוליים כולל מספר יסודות עבירה:

  • נסיעה ברכב. על מנת שניתן יהיה לייחס לנהג את ביצוע העבירה יש להוכיח כי הוא נהג ברכב במועד ביצוע העבירה. העמדת הרכב על השוליים אינה מהווה עבירה של נסיעה בשוליים.
  • נסיעה על השוליים. שול או שוליים לרוב יסומנו בפס צהוב המסומן על גבי הכביש ויהוו הפרדה ברורה בין נתיב הנסיעה לבין השוליים. נסיעה בשוליים הנמצאים מעברו הימני של הפס הצהוב, תהווה עבירה ולנהג ירשם דוח תנועה בהתאם.

רישום דוח תנועה נסיעה בשוליים הינו דוח מסוג ברירת משפט כאמור אך יחד עם זאת, העדר טיפול משפטי בו עלול לגרור קנס כספי וכן רישום נקודות משרד הרישוי המצטברות לכל נקודות אחרות בהתאם לשיטת הניקוד והצבירה של הנהג.

מסיבה זו, אנו ממליצים לכל נהג אשר נרשם לו דוח תנועה ובכלל זה דוח תנועה בעניין נסיעה בשוליים, לפנות למשרדו של עורך דין לענייני תעבורה ולקבל ייעוץ משפטי רלוונטי לעניין הדוח ואפשרויות הטיפול בו.

נסיעה בשוליים קנס

דוח נסיעה בשוליים כרוך בקנס שיעמוד על 750 ₪. קנס כספי זה ירשם לנהג עם מתן דוח התנועה ועל הנהג יהיה לשלמו בתוך 90 ימים ממועד ביצוע העבירה. הקנס בגין נסיעה בשוליים אינו נחשב לסכום גבוה במיוחד אך גם 750 ₪ עלולים להכביד על מקבל הדוח.

לאחר קבלת הקנס, עומדת לנהג כאמור האפשרות לשלם את הקנס ולשאת בנקודות משרד הרישוי הרשומות לחובתו או להגיש בקשה להישפט ולעמוד על חפותו בבית משפט לתעבורה. בקשה להישפט בדומה לתשלום הקנס, צריכה להיות מוגשת בתוך 90 ימים ממועד הדוח שאם לא כן, לא ניתן יהיה לאחר מכן באופן אוטומטי להגיש להישפט.

נסיעה בשוליים נקודות

מבחינת נסיעה בשוליים ונקודות אזי שמדובר בעבירה שגוררת אחריה רישום של 6 נקודות משרד הרישוי. נקודות אלו יצטברו לחובת הנהג לכל נקודות אחרות הקיימות לו בהתאם לשיטת הניקוד המופעלת על ידי משרד הרישוי.

6 נקודות אלו אמנם אינן מספר רב של נקודות בהשוואה לעבירות תנועה אחרות כגון חציית צומת באור אדום או נהיגה במהירות מופרזת. יחד עם זאת, 6 נקודות אלו תצטברנה לחובת הנהג לכל ניקוד אחר ולכל הפחות תעמודנה לתקופה של שנתיים ימים.

במקרים אחרים בהם הנהג צבר לחובתו 22 נקודות משרד הרישוי ויותר, נקודות אלו תעמודנה לו לתקופה של 4 שנים. מיותר לציין כי כאשר הנהג נושא במספר נקודות גבוה, נקודות אלו עלולות להביא לפסילת רישיון הנהיגה שלו וחיובו באמצעי תיקון שונים על ידי משרד הרישוי.

ביטול נקודות עבירות תנועה

ביטול נקודות עבירות תנועה היא פעולה משפטית שמתבצעת במסגרת הליך משפטי. ישנן פעולות משפטיות נוספות למחיקת הנקודות אך לצורך מאמר זה נתמקד בבקשה להישפט בגין הדוח.

ככל והנהג סבור כי לא ביצע את העבירה או ככל והנהג סבור כי הדוח אינו מוצדק, ניתן להגיש ערעור על דוח תנועה ולנסות להביא לביטולו או לכל הפחות למחיקת נקודות משרד הרישוי הרשומות לחובתו במסגרת ההליך המשפטי.

בקשה להישפט צריכה להיות מוגשת בתוך 90 ימים ממועד רישום הדוח ותשלח למשטרת ישראל מרכז פניות נהגים. ביטול נקודות עבירות תנועה יתאפשר לאחר זימון הנהג לבית משפט לתעבורה והתייצבות שלו או של עורך דין תעבורה מטעמו לדיון.

במסגרת משא ומתן שינהל עורך הדין עם התביעה המשטרתית, עורך דינו של הנהג לשינוי סעיף העבירה לעבירה קלה יותר אשר אינה כוללת נקודות משרד הרישוי. עם תיקון עבירת נסיעה בשוליים לעבירה קלה יותר כגון קיפוח זכות המשתמשים בדרך, יוכל עורך הדין להפחית מהקנס הקבוע לצד העבירה.

חשוב לזכור כי כמעט כל דוח תנועה נושא לצדו נקודות משרד הרישוי. בהעדר טיפול משפטי ראוי והולם, עלולות נקודות אלו לפגוע ברישיונו של הנהג ולגרום לו לבצע אמצעי תיקון שונים מטעם משרד הרישוי אשר לעיתים עלולים לגרום לפסילת רישיונו לתקופה ארוכה.

משרדנו מתמחה בדיני תעבורה בדגש על טיפול בעבירות תנועה מסוג ברירת משפט והזמנה לדין. אנו מסייעים לנהגים לשמור על רישיונם באמצעות מחיקת נקודות משרד הרישוי או ביטול דוחות תנועה. השאירו לנו הודעה ואנו נדאג לשוב אליכם בהקדם האפשרי.

שתפו את המאמר
אודות כותב המאמר אביב מזרחי

אודות כותב המאמר אביב מזרחי

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו. המשרד מייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי החל משלב החקירה ועד להליכים המתקיימים בבית המשפט. בין היתר המשרד מתמחה בייצוג בעבירות סמים, נשק, אלימות, מרמה, אלימות במשפחה, עבירות צבאיות, הליכים משמעתיים, עבירות מין, הליכי מעצר, הליך של הסדר מותנה, ייעוץ לפני חקירה, צווי הרחקה, ערעורים, ועדות שחרורים, שינוי עילת סגירה ומחיקת רישום פלילי.

אין במידע המופיע באתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...

נהיגה בקלות ראש
כל הפוסטים

נהיגה בקלות ראש

נהיגה בקלות ראש הינה עבירת תעבורה שמתבטאת במגוון רחב של מעשים המתבצעים על ידי נהגים בכבישי ישראל. יובהר כבר עתה כי עבירה של נהיגה בקלות

נקודות משרד הרישוי
כל הפוסטים

נקודות משרד הרישוי

כפי שידוע לרוב ציבור הנהגים בישראל, הדבר המרתיע ביותר ברישום דוח תנועה לחובת הנהג הוא לא הקנס הכספי, אלא דווקא רישום נקודות משרד הרישוי שנלוות

דילוג לתוכן