חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יבוא סמים

יבוא סמים
תוכן עניינים

יבוא סמים הינה עבירה פלילית חמורה מתחום עבירות הסמים ושמצויה ברף הגבוה במנעד הרחב של עבירות הסמים. יתרה מכך, עבירת יבוא הסמים מוגדרת בסעיף אחד ביחד עם עבירות הסחר בסמים וייצוא הסמים שגם כן נחשבות לעבירות סמים חמורות.

בשנים האחרונות, עלה מספרן של עבירות יבוא הסמים שעניינם ייבוא זרעים מצמח הקנאביס לצורך גידול הסם בישראל. במקרים רבים עבירות אלו מתבצעות על ידי רכישת הסמים ברשת האינטרנט ושליחתם לישראל באמצעות הדואר.

יחד עם זאת, עבירות של ייבוא זרעים נחשבות לקלות יותר בהשוואה לעבירות שקשורות ביבוא סמים קשים כגון קוקאין, הרואין או סמים כימיים אחרים.

מאמר זה כולל מידע משפטי אודות עבירת יבוא סמים, לרבות יסודות העבירה והעונשים שמוטלים בגינה.

עבירת יבוא סמים

עבירת יבוא סמים הינה עבירת סמים פשוטה למדי. כל אימת שאדם מעביר סמים ממדינה אחרת לתחומי מדינת ישראל אזי שלכאורה מדובר בעבירת יבוא סמים. ויודגש, על פי פקודת הסמים המסוכנים אין חשיבות לעניין דרך הכנסת הסמים לישראל והמשמעות הינה שכל הכנסת סמים לתחומי המדינה תיחשב ליבוא סם.

כאמור, תיקים פליליים שעניינם יבוא סמים נחשבים לתיקים חמורים למדי שלרוב מסתיימים בהטלת מאסר בפועל. קראו עוד על הליכים פליליים במאמר שכתבתי על תיק פלילי.

כיצד מייבאים סמים לישראל?

מטבע הדברים, דרך יבוא הסמים הנפוצה מכולן הינה ייבוא באמצעות בלדרים שמכניסים את הסמים דרך שדה התעופה בן גוריון במטרה לחמוק מבדיקות הביטחון הקפדניות.

דרך נפוצה נוספת ליבוא סמים הינה הברחה ימית שמתבצעת באמצעות ספינות משא כאלה ואחרות. יודגש כי מבחינה עונשית אין חשיבות לדרך שבה התבצע יבוא הסמים בין אם מהאוויר או מהים.

יבוא סמים באמצעות הדואר

כפי שצוין קודם לכן, בשנים האחרונות התופעה של יבוא סמים באמצעות משלוחים ודואר בין לאומי התרחבה מאוד. חלק מהאנשים שמייבאים סמים או מנסים לייבא סמים באמצעות הדואר עושים זאת באמצעים מתוחכמים למדי.

כשלב ראשון, יבואני הסם רוכשים את הסמים ברשת האינטרנט מבלי שניתן לאתר את זהותם. בין היתר הם מקפידים לשלם עבור הסם באמצעות אמצעי תשלום אלקטרונים כגון מטבעות דיגיטליים או אפליקציות להעברת כספים כגון "פייפל".

באופן הזה המשטרה מתקשה לעקוב אחר התמורה שהועברה ולקשר אותה לאדם שהזמין את הסמים.

בניגוד למה שמקובל לחשוב, סמים קלים אינם הסמים היחידים שישראלים מנסים לייבא באמצעות הדואר. לעיתים, משטרת ישראל מאתרת ותופסת משלוחים של סמים קשים מסוג קוקאין או הרואין שהוכנסו לישראל באמצעות הדואר.

יבוא קוקאין

עורך דין אביב מזרחי ייצג בחור צעיר שנטען כלפיו כי ייבא סמים מסוג קוקאין באמצעות דואר שליחים מארצות הברית.

באותו מקרה, הסמים הוכנסו לישראל בתוך תמונות שנשלחו למדינה באמצעות הדואר. משטרת ישראל עלתה על המשלוח כבר בשדה התעופה ותפסה אותו.

לאחר מכן, בלשי המשטרה הגיעו לביתו של לקוח המשרד כאשר הם מחופשים לשליחי הדואר והחבילה בידם. הם דפקו בדלת דירתו של לקוח המשרד וכאשר הוא פתח להם את הדלת הם ביררו את שמו ושאלו אותו האם החבילה שייכת לו.

לקוח המשרד השיב בשלילה וטען שאינו יודע על מה מדובר. למרות זאת, משטרת ישראל החליטה לעצור אותו וביקשה מבית המשפט להאריך את מעצרו  בגין חשד ליבוא סמים.

עורך דין אביב מזרחי ייעץ לחשוד לפני חקירתו באזהרה וייצג אותו במספר דיונים משפטיים בהליך מעצר הימים עד לשחרורו. לבסוף, התיק הסתיים בגניזה ללא הגשת כתב אישום. קראו עוד אודות הליכי מעצר במאמר שכתבתי בנושא מעצר ימים.

ייבוא זרעי קנאביס לישראל

בדומה לכל צמח גם את הצמח הקנאביס ניתן לגדל באמצעות שתילת זרעים. מאפייניו הייחודיים של צמח הקנאביס הופכים אותו לצמח מתאים לגידול חובבני במסגרת ביתית.

ואכן בשנים האחרונות ישראלים רבים בוחרים לגדל את צמח הקנאביס במעבדות ביתיות. חלקם מגדלים את הקנאביס לצורך שימוש עצמי בסם וחלקם מגדלים אותו בכמויות גדולות לצורך הפצה מסחרית. קראו עוד על עבירת הגידול במאמר שכתבתי על גידול קנאביס.

מה העונש על יבוא סמים?

כפי שציינתי בפתח המאמר, עבירת יבוא סמים מוגדרת באותו סעיף עבירה ביחד עם העבירות של ייצוא סמים וסחר בסמים. העונש המקסימלי שניתן להטיל על נאשם שהורשע באחת מהעבירות האמורות עומד על 20 שנות מאסר.

יש לציין בהקשר זה ברוב העבירות הפליליות העונשים הסופיים שמוטלים על הנאשמים אינם מתקרבים לעונשי המקסימום שקבועים בספר החוקים.

בפועל, ברוב המקרים העונש שמוטל על הנאשם נמוך פי כמה מהעונש שקבוע לצד העבירה בחוק. הדברים נכונים ביתר שאת לגבי עבירות הסמים שלצד כולן (למעט החזקת סמים לצריכה עצמית) קבוע עונש מקסימלי שעומד על 20 שנות מאסר.

אחת הסיבות לכך הינה שהעונשים שקבועים בפקודת הסמים המסוכנים אינם מותאמים למציאות המשפטית של ישראל בשנות ה-2000.

לשם ההמחשה ניתן לציין כי העונש שקבוע לצד עבירה של החזקת סמים שאינה לצריכה עצמית עומד על 20 שנות מאסר. דהיינו, אדם שנתפס מחזיק ב-30 גרם קנאביס (כמות שעולה על הכמות שמוגדרת לכמות עצמית ב-15 גרם) עומד לדין בגין עבירה שהעונש המקסימלי שקבוע לצדה בחוק הינו 20 שנות מאסר. קראו עוד בנושא זה במאמר שכתבתי על החזקת סמים.

העונש הסופי שיוטל על נאשם שהורשע בעבירה של יבוא סמים תיקבע בהתאם לנסיבות העבירה ובהתחשב בנסיבותיו האישיות. כאשר מדובר בעבירת יבוא סמים קיימת חשיבות לסוג הסם שיובא, הדרך שבאמצעותה יובא (מתוחכם או לא) ובעיקר כמות הסם שהנאשם הצליח להכניס למדינת ישראל.

כאשר מדובר בכמויות קטנות מאוד של סמים קלים כדוגמא קנאביס אזי שקיימת אפשרות ממשית שהתיק יסתיים ללא הטלת מאסר בפועל.

מנגד, במקרים שבהם הנאשם נתפס מייבא עשרות קילוגרמים של סם מסוכן שנחשב לקשה כגון קוקאין או הרואין אזי שבית המשפט צפוי להטיל על הנאשם עונש מאסר מרתיע וממושך.

מה ההבדל בין ייבוא סמים לייצוא סמים?

כפי שציינתי קודם לכן מבחינת סעיף העבירה והעונש המקסימלי שניתן להטיל בגינה אין שום הבדל בין עבירת ייצוא הסמים לעבירת יבוא הסמים.

מעצר עד תום ההליכים בעבירה של ייבוא סמים

עבירות הסמים החמורות (ויבוא הסמים ביניהן) הן עבירות שמקימות עילת מעצר סטטוטורית. המשמעות הינה שמדובר בעבירות שהחוק נוקב בהן במפורש כעבירות שעלולות להצדיק את מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

בדומה לשיקולים שנהוגים בענישה בעבירות סמים, גם בסוגיית המעצר קיימת חשיבות מהותית לנסיבות העבירה ובעיקר לסוג הסמים הנדון ומשקלם. ככל שמדובר ביבוא הסמים חמור יותר כך גוברים הסיכויים שבית המשפט יקבל את בקשת התביעה ויורה על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

הסוגייה של מעצר עד תום ההליכים איננה מכריעה רק לשאלת ישיבתו הפיזית של הנאשם במעצר, שכן היא מלווה בהשלכות גם על ההליך המשפטי עצמו ובעיקר על התוצאה הסופית של התיק.

כך לדוגמא, כאשר הנאשם נמצא במעצר עד תום ההליכים הוא אינו לוקח חלק בטיפולים מטעם שירות המבחן במקביל להליך המשפטי.

טיפולים וליווי של שירות המבחן עשויים בנסיבות מסוימות להצביע על אופק שיקומי שעשוי להשפיע לטובה על עונשו של הנאשם. בנוסף, במקרים שבהם הנאשם עצור עד לתום ההליכים ההגנה מוגבלת בזמן וביכולתה לנהל את המשפט באופן שמיטיב ביותר עם הנאשם. קראו עוד בהקשרים אלו במאמר שכתבתי על עורך דין עבירות סמים.  

חקירה באזהרה ייבוא סמים

בכל התמודדות עם רשויות האכיפה ומשטרת ישראל בפרט מוזמן תמיד להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה. הדברים נכונים ביתר שאת בהקשר לעבירות חמורות כגון יבוא סמים, סחר בסמים או ייצוא סמים.

עורך דין שמנוסה בעבירות סמים יוכל לספק ללקוח שלו עצות יקרות ערך בנוגע להתנהלותו במסגרת החקירה המשטרתית.

במקרים מסוימים, גרסה טובה וחכמה שהחשוד יספק בחקירתו עשויה לשכנע את רשויות התביעה לגנוז את התיק מבלי להגיש נגדו כתב אישום. קראו עוד בהקשרים אלו במאמר שכתבתי על חקירה באזהרה.  

שתפו את המאמר
אודות כותב המאמר אביב מזרחי

אודות כותב המאמר אביב מזרחי

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו. המשרד מייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי החל משלב החקירה ועד להליכים המתקיימים בבית המשפט. בין היתר המשרד מתמחה בייצוג בעבירות סמים, נשק, אלימות, מרמה, אלימות במשפחה, עבירות צבאיות, הליכים משמעתיים, עבירות מין, הליכי מעצר, הליך של הסדר מותנה, ייעוץ לפני חקירה, צווי הרחקה, ערעורים, ועדות שחרורים, שינוי עילת סגירה ומחיקת רישום פלילי.

אין במידע המופיע באתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...

נהיגה בקלות ראש
כל הפוסטים

נהיגה בקלות ראש

נהיגה בקלות ראש הינה עבירת תעבורה שמתבטאת במגוון רחב של מעשים המתבצעים על ידי נהגים בכבישי ישראל. יובהר כבר עתה כי עבירה של נהיגה בקלות

נקודות משרד הרישוי
כל הפוסטים

נקודות משרד הרישוי

כפי שידוע לרוב ציבור הנהגים בישראל, הדבר המרתיע ביותר ברישום דוח תנועה לחובת הנהג הוא לא הקנס הכספי, אלא דווקא רישום נקודות משרד הרישוי שנלוות

דילוג לתוכן