חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זיכוי מחמת הספק

זיכוי מחמת הספק
תוכן עניינים

זיכוי מחמת הספק הינו מצב משפטי שבו בית המשפט מזכה את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום למרות שהתביעה הציגה ראיות מסוימות לחובתו. כלומר, זיכוי מחמת הספק הינו מצב שהמשפט הפלילי מסתיים בזיכוי של הנאשם, אולם, אין מדובר בזיכוי מוחלט. מדובר על זיכוי שנובע מכשל של התביעה להוכיח את המיוחס לו מעל לכל ספק סבר.

יתרה מכך, זיכוי מחמת ספק יכול לפתור את הנאשם מהרשעה למרות שעמדו לחובתו ראיות ומשמעותיות והוא אף עמד כפסע מהרשעה. כלומר, גם במקרים שבהם הנאשם היה קרוב מאוד לסיים את התיק בהרשעה בית המשפט יכול לסיים את התיק בזיכוי מחמת הספק וזאת בשל נקודה מאוד ספציפית וקונקרטית שהכריעה את התיק.

חשוב לציין במאמר מוסגר כי זיכויים במדינת ישראל הינם אירוע נדיר למדי והדברים נכון גם לגבי זיכוי מחמת הספק. במדינת ישראל, אחוז ההרשעות הוא מהגבוהים במדינות המערב. המשמעות המעשית של הנתונים האמורים הינם כי אל לנאשם שעומדות לחובתו ראיות משמעותיות לצפות לזיכוי מחמת הספק.

מקרים גבוליים רבים מסתיימים בהרשעה פלילית שגוררת אחריה עונשים ולעיתים אף עונשי מאסר. לכן, בטרם נקיטה בכל פעולה משפטית בתיק פלילי מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי ולהבין את המשמעויות של בחירה במסלול מסוים על פני מסלול אחר.

זיכוי מחוסר אשמה

זיכוי מחוסר אשמה הוא מונח עממי שמתייחס למצב שבו בית המשפט "פוטר" את הנאשם מהמיוחס לו ונמנע מלהרשיע אותו. יחד עם זאת, מבחינה משפטית זיכוי מחוסר אשמה הוא לא המונח המדויק למצב זה. למעשה, מדובר בערבוב של שני מושגים מתחום המשפט הפלילי שמתרחשים בשני שלבים שונים של ההליך.

זיכוי מחוסר אשמה מתייחס למעשה לסגירת תיק חקירה טרם הגשת כתב אישום. כלומר, מדובר על סגירת תיק משטרה ללא העמדה לדין של החשוד. כאשר המשטרה סוגרת תיק היא מנמקת את הסיבה לסגירת התיק. בשפה המקצועית, הסיבה שבגינה המשטרה סגרה את התיק מכונה עילת סגירה.

עילת הסגירה הנכספת ביותר הינה העילה שמכונה העדר אשמה פלילית שאזרחים מסוימים מבלבלים עם המונח "זיכוי מחוסר אשמה". כפי שיפורט להלן, זיכוי בבית המשפט מכונה בשפה המקצועית זיכוי מוחלט.

זיכוי מוחלט

זיכוי מוחלט הינו מצב שבו בית המשפט מזכה נאשם בלב שלם וללא שום התלבטות לגבי חפותו. כאמור, זיכוי מוחלט שונה מזיכוי מחמת הספק בעיקר מבחינת האמירה הערכית שלו שמשמעותה כי הנאשם הינו חף מפשע ללא כל צל של ספק.

יתרה מכך, אחת המשמעויות שנלוות לזיכוי מוחלט הינה כי לדעת בית המשפט ההחלטה הראשונית שלקחה התביעה בדבר העמדתו של הנאשם לדין הייתה מוטעית מיסודה. קביעה מסוג זה עשויה לזכות את הנאשם בפיצוי כספי מהמדינה בגין העמדתו לדין והנזקים שנגרמו לו כתוצאה מניהול המשפט נגדו.

כאמור, זיכוי מוחלט נושא עמו גם משמעויות ערכיות. מדובר בתוצאה משפטית שנאשם יכול להתגאות בה בנוגע לחפותו והיא מהווה הוכחה שהוא בחזקת אדם חף מפשע. מנגד, זיכוי מחמת הספק עלול להשאיר לנאשם תחושת חמיצות מסוימת. תוצאה זו אומנם פוטרת אותו מעונש והרשעה פלילית אולם עלול להשאיר כתם מסוים של ספק האם מדובר באדם אשם שזוכה נוכח טעמים טכניים ומשפטיים בלבד.

ולסיכום, זיכוי מוחלט הינה תוצאה משפטית שכל נאשם בפליליים שואף אליה. אולם, המציאות מלמדת שרק נאשמים מעטים יזכו לזיכוי ומעטים עוד יותר לזיכוי מוחלט. 

שתפו את המאמר
Picture of אודות כותב המאמר אביב מזרחי
אודות כותב המאמר אביב מזרחי

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו. המשרד מייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי החל משלב החקירה ועד להליכים המתקיימים בבית המשפט. בין היתר המשרד מתמחה בייצוג בעבירות סמים, נשק, אלימות, מרמה, אלימות במשפחה, עבירות צבאיות, הליכים משמעתיים, עבירות מין, הליכי מעצר, הליך של הסדר מותנה, ייעוץ לפני חקירה, צווי הרחקה, ערעורים, ועדות שחרורים, שינוי עילת סגירה ומחיקת רישום פלילי.

אין במידע המופיע באתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...

ספק סביר
כל הפוסטים
ספק סביר

ספק סביר הינו מונח מקצועי מתחום המשפט פלילי. המושג ספק סביר מתייחס לרמת ההוכחה הנדרשת שעל התביעה להציג לבית המשפט על מנת להרשיע את הנאשם

זכות השתיקה
כל הפוסטים
זכות השתיקה

זכות השתיקה מאפשרת לנחקר שנחשד בעבירה פלילית להימנע מלהשיב לשאלות שמופנות אליו בחקירה מפאת החשש שיפליל את עצמו. זכות השתיקה הינה זכות חשובה מאוד במשפט

זיכוי מחמת הספק
כל הפוסטים
זיכוי מחמת הספק

זיכוי מחמת הספק הינו מצב משפטי שבו בית המשפט מזכה את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום למרות שהתביעה הציגה ראיות מסוימות לחובתו. כלומר, זיכוי

דילוג לתוכן