חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ביטול שלילת רישיון נשק לאחר ערעור

ביטול שלילת רישיון נשק לאחר ערעור
תוכן עניינים

המשרד לביטחון פנים החליט על שלילת רישיון נשק של לקוח המשרד בעקבות פתיחת תיק פלילי בגין עבירות של תקיפת שוטר. עורך דין אביב מזרחי שכנע את התביעה המשטרתית לסגור את התיק הפלילי בעילה של העדר אשמה ולאחר מכן הגיש ערעור בנוגע לשלילת רישיון הנשק. בסופו של דבר הערעור התקבל ורישיון הנשק של הלקוח הוחזר לו על ידי המשרד לביטחון פנים.

לקוח המשרד, אדם נורמטיבי שגם מחזיק ברישיון לנשיאת נשק, היה מעורב באירוע שבגינו נחקר באזהרה בחשד שביצע עבירה של תקיפת שוטר. חשוב לציין בהקשר זה כי באותו מקרה ההאשמות שהופנו כלפי לקוח המשרד היו האשמות שווא. בפועל, הוא נקלע לאותו אירוע באופן מקרי לחלוטין ולא היה כל חלק בתקיפת שוטרים או כל עבירה פלילית אחרת.

למעשה, לקוח המשרד נקלע לזירה של קטטה המונית שבה היו מעורבים רבים ושבעקבותיה הגיעו למקום גם שוטרים. במהלך הקטטה, חלק מהשוטרים הותקפו על ידי המעורבים. לקוח המשרד שנקלע למקום באופן מקרי, ניסה להפריד בין המעורבים ומצא את עצמו מעוכב על ידי השוטרים בחשד לתקיפת שוטרים.

לאחר חקירה קצרה, לקוח המשרד שוחרר לביתו ללא שום תנאים מגבילים. כלומר, בניגוד למקרים אחרים שבהם חשודים משוחררים בתנאים של שחרור בערבות, במקרה הנוכחי, לקוח המשרד שוחרר ללא שום תנאי או סייג. למרות ששוחרר מהתחנה ללא כל תנאי או סייג, האגף לכלי ירייה של משרד הפנים החליט על שלילת רישיון הנשק של לקוח המשרד, וזאת אך ורק בעקבות העובדה שנפתח נגדו תיק חקירה.

חשוב להבהיר בהקשר זה כי האגף לכלי ירייה של משרד הפנים נוהג לשלול רישיונות נשק של אזרחים שנפתחים נגדם תיקי חקירה, וזאת מבלי להפעיל שיקול דעת ולבחון את נסיבות המקרה. ובמילים אחרות, כמעט בכל המקרים שבהם ייפתח נגד מחזיק ברישיון נשק תיק חקירה, פתיחת התיק תוביל לביטול רישיון הנשק על ידי המשרד לביטחון פנים. כאמור, כך היה גם במקרה הנוכחי שבמסגרתו רישיון הנשק של האזרח נשלל מיד לאחר פתיחת התיק באופן שניתן להגדירו כאוטומטי. 

בהמשך הדרך, התיק נסגר על ידי התביעה המשטרתית בעילה של חוסר ראיות. אומנם התיק נסגר ללא העמדה לדין, אולם עילת הסגירה האמורה לא ניקתה את לקוח המשרד באופן מוחלט מהחשדות שיוחסו לו ועל כן גם לא הייתה צפויה לסייע לו בהחזרת רישיון נשק. על מנת לקדם את השבת רישיון הנשק, עורך דין אביב מזרחי הגיש לתביעה המשטרתית בקשה מנומקת לשינוי עילת סגירה ועתר לכך שהתיק ייסגר מחמת העדר אשמה. בבקשה זו, עורך דין אביב מזרחי העלה את טענותיו הראייתיות והמשפטיות בהקשר לעובדה שלקוח המשרד הינו אדם חף משפע שהואשם על לא עוול בכפו.

לאחר בחינת הראיות והנסיבות הרלוונטיות, התביעה המשטרתית החליטה לקבל את הבקשה ושינתה את עילת הסגירה לחוסר אשמה. המשמעות האופרטיבית של החלטה זו הייתה כי הלקוח נוקה מכל חשד והתיק אף נמחק מהרישום המשטרתי שלו.

לאחר שינוי עילת הסגירה, עורך דין אביב מזרחי הגיש לאגף לכלי ירייה ערעור בדבר שלילת רישיון הנשק של האזרח. במסגרת הערעור, עורך דין אביב מזרחי הדגיש את העובדה כי בסופו של דבר, התיק המשטרתי שבגינו נשלל רישיון הנשק, נסגר מחמת העדר אשמה כך שהלקוח נוקה לחלוטין מכל חשד. בנוסף, בערעור הודגש כי בנסיבות האמורות הסיבה שבגינה רישיון הנשק נשלל מלכתחילה התבררה כשגויה ועל כן גם ההצדקה הראשונית לשלילת רישיון הנשק התבררה כמוטעית.

לאחר שקילת הטענות המשפטיות והעובדתיות של עורך דין אביב מזרחי, האגף לכלי ירייה של המשרד לביטחון פנים החליט לקבל את הערר ולהשיב ללקוח המשרד את רישיון הנשק שלו. סוף טוב, התיק נמחק מהרישום המשטרתי של לקוח המשרד ורישיון הנשק הוחזר אליו.  

שתפו את המאמר
Picture of אודות כותב המאמר אביב מזרחי
אודות כותב המאמר אביב מזרחי

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו. המשרד מייצג חשודים ונאשמים בכל שלבי ההליך הפלילי החל משלב החקירה ועד להליכים המתקיימים בבית המשפט. בין היתר המשרד מתמחה בייצוג בעבירות סמים, נשק, אלימות, מרמה, אלימות במשפחה, עבירות צבאיות, הליכים משמעתיים, עבירות מין, הליכי מעצר, הליך של הסדר מותנה, ייעוץ לפני חקירה, צווי הרחקה, ערעורים, ועדות שחרורים, שינוי עילת סגירה ומחיקת רישום פלילי.

אין במידע המופיע באתר כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

עוד מאמרים שיוכלו לעניין אותך...

ספק סביר
כל הפוסטים
ספק סביר

ספק סביר הינו מונח מקצועי מתחום המשפט פלילי. המושג ספק סביר מתייחס לרמת ההוכחה הנדרשת שעל התביעה להציג לבית המשפט על מנת להרשיע את הנאשם

זכות השתיקה
כל הפוסטים
זכות השתיקה

זכות השתיקה מאפשרת לנחקר שנחשד בעבירה פלילית להימנע מלהשיב לשאלות שמופנות אליו בחקירה מפאת החשש שיפליל את עצמו. זכות השתיקה הינה זכות חשובה מאוד במשפט

זיכוי מחמת הספק
כל הפוסטים
זיכוי מחמת הספק

זיכוי מחמת הספק הינו מצב משפטי שבו בית המשפט מזכה את הנאשם מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום למרות שהתביעה הציגה ראיות מסוימות לחובתו. כלומר, זיכוי

דילוג לתוכן